MASTOPATIA I MASTALGIA

MASTOPATIA I MASTALGIA
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Oba te wyrażenia dotyczą dolegliwości w obrębie kobiecych gruczołów sutkowych. Mastopatia są to zmiany w obrębie piersi spowodowane zaburzeniami hormonalnymi polegającymi na zaburzonej równowadze między estrogenami a progesteronem. Jeżeli jajniki produkują zbyt dużą ilość estrogenów (hormony sterujące cyklem płciowym kobiety) to w piersiach tworzą się wyczuwalne pod palcami zgrubienia i guzki będące skutkiem nadmiernego rozrostu komórek gruczołu piersiowego. Zwykle zmiany takie pojawiają się w obydwu piersiach. Zwykle objawy mastopatii (ból, obrzmienie, guzkowatość) ustępują wraz z pojawieniem się miesiączki. Na tę dolegliwość lekarz może zalecić kurację hormonalną w postaci doustnych tabletek a także żel do wcierania w bolesne piersi. Kobieta powinna unikać w swojej diecie czekolady, tłuszczów zwierzęcych, mocnej kawy i herbaty a włączyć do jadłospisu dużo warzyw i owoców.
Mastalgia to ból związany z cyklem menstruacyjnym dotyczącym obu piersi i czasami może towarzyszyć mastopatii. Przy mastalgii oprócz bólu mogą pojawiać się obrzęki i nadwrażliwość na dotyk. Tak jak mastopatia zwykle dolegliwości ustępują z początkiem miesiączki. Leczenie jak i w mastopatii zwykle hormonalne.

Pozostałe tematyczne wpisy o zdrowiu:

Slowa kluczowe: Aquaclear przydomowe oczyszczalnie ścieków, Porównanie 2016 technorattan kontra polipropylen, CPE Gliwice, Wiedzopedia, Fotoodmładzanie żary, plisy Oświęcim, żwir siany ostrów, księgowość wspólnoty Rawa Mazowiecka, onlynails cennik, glutamina katowice, busy do danii szamotuły

About author

Related Articles